Konuk Sigorta
Dask Adres Kodu Sorgulama
 

2000 yılında Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) faaliyete geçmesiyle birlikte ülkemizde deprem sigortası yasal bir zorunluluk haline getirilmiştir. Zorunlu deprem sigortasına sahip olmak veya var olan poliçenizi yenilemek istediğinizde ise konutunuz için özel olarak belirlenen adres kodunu bilmek bir zorunluluktur. Konutlar için resmi kimlik niteliği taşıyan DASK adres kodu sayesinde taşınmazın özelliklerine, konumuna ve sahibine ait bilgilere tek seferde ulaşılabilir. Bu kod sayesinde konutunuz için yapacağınız tüm sözleşme, sigorta ve benzeri işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Adres Kodu (UAVT Kodu) Nedir?
 

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri tarafından 1 Mart 2013 tarihinde hayata geçirilen bir proje olan adres kodu; nüfusa dayalı adres sistemine kayıtlı ve Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm konutlara verilen 10 haneli özel bir koddur. Aynı zamanda UAVT kodu olarak da adlandırılmaktadır.

Adres kodu binada yer alan her bir bağımsız bölüme özel olarak belirlenmiştir. Kişiye özel bir kod olmadığından evin sahibi değişse bile daireye ait adres kodu değişmez.

UAVT Nedir?

Ulusal Adres Veri Tabanı'nın kısaltması olan UAVT, ülke sınırları içerisinde yer alan taşınmazlara ait bilgilerin ve adres kodlarının saklandığı veri tabanıdır.

Adres Kodu Sorgulamanın Önemi Nedir?

Gerçek dışı adres bildiriminde bulunan kişilerin tespit edilmesini sağlar.
Konuta ait düzenlenen her türlü sözleşmenin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasını sağlar.
Adres bilgilerinin eksik veya farklı ifade edilmesinden kaynaklanan hatalı veya mükerrer poliçelerin önüne geçer.
Depremin gerçekleşmesi durumunda adrese ait bilgiler sayesinde sigortalı konuta hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlar.
Yenileme döneminde sağlanan indirimlerden faydalanmanıza yardımcı olur.
Zorunlu deprem sigortası bulunmayan konutların tespit edilmesini sağlar.
Adres Kodu Olmadan DASK Yaptırılabilir mi?

Zorunlu deprem sigortası poliçeleri; 1 Mart 2013 tarihi itibariyle Ulusal Adres Veri Tabanı üzerinden üretilmeye başlanmıştır. Bu nedenle adres kodu olmadan DASK poliçesi üretilemez. Poliçe düzenlenmesini istediğiniz konuta ait adres bilgisini doğru bir şekilde aktardığınızda adres kodu poliçeye otomatik olarak atanır.

DASK Adres Kodu Nasıl Öğrenilir?

Geçmiş yıllarda ülkemizde yaşanan depremler maddi ve manevi anlamda yıkıcı olmuştur. Zorunlu deprem sigortası sayesinde ise maddi kayıplar azaltılmaktadır ve konutlarınız için önem arz etmektedir. Adres kodu sayesinde sahip olduğunuz tüm konutlar için doğru bilgilere erişerek deprem sigortasını yaptırabilirsiniz.

Anadolu Sigorta web sitesinde yer alan formdan,
Bağlı bulunduğunuz muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlüklerinden,
Doğal Afet ve Sigortalar Kurumu resmi web sitesi üzerinden,
E-devlet uygulaması üzerinden
adres bilgilerinizi girerek adres kodunuzu herhangi bir ücret ödemeden öğrenebilirsiniz.

Konuk Sigorta ile DASK Adres Kodu Nasıl Sorgulanır?

Ev veya işyerinize ait adres kodunuzu henüz bilmiyorsanız Anadolu Sigorta ile hemen öğrenebilirsiniz.

DASK adres kodunu öğrenmek için yapmanız gerekenler:

1. Adım: Sorgulama yapmak için ilk olarak sırasıyla il, ilçe, köy/bucak ve mahalle bilgilerini girmelisiniz.
2. Adım: Bu adımda seçtiğiniz mahalleye bağlı bulunan cadde, sokak, bulvar ve meydan isimleri listelenmektedir. Listeden binanın bulunduğu yeri seçmelisiniz.
3. Adım: Bir önceki adımda seçtiğiniz cadde veya sokakta bulunan tüm binalar karşınıza listelenecektir. Adres kodunu öğrenmek istediğiniz binanın numarasını veya site/apartman adını seçerek son adıma geçebilirsiniz.
4. Adım: Son adımda ise konuta ait iç kapı numarasını seçmelisiniz.
Tüm bu adımları tamamladığınızda adres kodu ekranda belirtilecektir.

Konuk Sigorta ile DASK Adres Kodu Nasıl Doğrulanır?

Konutunuza ait bir adres koduna sahip ancak doğruluğundan emin değilseniz Konuk Sigorta ile hemen kodunuzu teyit edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sayfada yer alan adres kodunu doğrulama alanını kullanarak var olan DASK adres kodunu girmek. Doğrulama ekranında arama yaptığınızda kodun ilişkili olduğu adrese ait bilgiler karşınıza çıkacaktır. 
 
 
 
Konuk Sigorta
© Copyright 2021 - Konuk Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti.
 
Konuk Sigorta